Filtrer på undersider
Utbildning
Filtrer på undersider
Utbildning

Examensutställning EX : UT 2024

Examensutställningen EX:UT 2024 ägde rum på Historiska museet i Stockholm 17-19 maj. 

35 avgångsstudenter från Hantverksakademin ställde ut sina examensarbeten inom 21 olika traditionella hantverksyrken, däribland silversmeder, maskörer, förgyllare, tatuerare och timmermän.

Här möttes traditionellt hantverk, moderna influenser och nyskapande design. Utställningen curerades av guldsmeden Sofia Björkman och inleddes med tal av henne, Stockholms Hantverksförenings VD Li Pamp, designern Bea Szenfeld och rektorn Hilde Altern, samt intervjuer med studenter på plats.

EX:UT 2024 markerade inte bara kulmen på studenternas två års hårda arbete, utan också början på deras professionella karriärer inom hantverksyrket. Många av våra avgångsstudenter har valt att fortsätta sina studier på det treåriga programmet som vi erbjuder från och med första gången i år. 
 

Skrolla ner för att se hantverken från examensutställningen 2024 (OBS denna sida uppdateras under veckan)


Alba Smitterberg Rosvall : Guldsmed
Amanda Karbelius Klintfält : Tatuerare
Angelika Burman : Krukmakare
Anna Karlström : Tapetserare
Anneli Hårdén : Tapetserare
Beatrice Damström Gereben : Möbelrenoverare
Birger Palmqvist : Inredningssadelmakare
Camilla Kukacka : Konstinramare
Carla Sundermann : Finsnickare
Ella Fahlén : Guldsmed
Ellen Christensson : Vävare
Felicia Henriksson : Maskör
Hanna Magnusson : Maskör
Jennifer Noakson-Paddy : Guldsmed
Jesper Olsson : Finsnickare
Joel Lundblad : Väskmakare
Johan Elfström : Förgyllare
Johan Spång : Tapetserare
Jonathan Hjelm : Möbelsnickare
Jonathan Rasmussen : Urmakare
Kim Okeijn wahlberg : Konstinramare
Klara Andersson : Damskräddare
Kristina Dahlström : Tapetserare
Mattis Lindqvist : Timmerman
Mert Konya : Guldsmed
Natalia Koudrjavtseva : Silversmed
Natasha Sela : Maskör
Nicole Haddad : Guldsmed
Nicole Renard : Dekormålare
Olivia Anderzon : Möbelrenoverare
Sandra Clausen Åberg : Tapetserare
Siri Bengtsson : Tapetserare
Sofia Malmgren : Keramiker
Tony Brander : Guldsmed
​​​​​​​Vanja Hultberg : Herrskräddare
Victor Steen : Träformmakare​​​​​​​