​​​​​​​Sandra Clausen Åberg : Tapetserare


Mitt examensarbete består av en lite speciell Emma-fåtölj, troligen tillverkad i slutet av 1800-talet, omklädda återbrukade lampskärmar samt en husdjursbädd, tillverkad av spillmaterial. Jag ville sätta in möblemanget i ett sammanhang och hittade inspiration hos dragshow-teatersällskapet Bland Drakar och Dragqueens viktiga arbete med att motverka mobbing, utanförskap och psykisk ohälsa genom bl.a. sina sagostunder på landets bibliotek.

 

Jag vill visa hur en trygg och inkluderande läsplats på ett bibliotek skulle kunna se ut enligt mig. Att ta tillvara och renovera är vägen framåt och varför då inte passa på att göra den lite färggladare och glittrigare.

 

Fåtöljen är renoverad från grunden med omknutet resårhus och naturstoppning i sitsen. Ryggen har en järnstomme med både pipstoppning och djuphäftning. Husdjursbädden är gjort att efterlikna fåtöljen men med moderna stoppningsmaterial.

Jag vill tacka min lärlings-plats Tapetserargruppen Svängen för lärorika år.

 

Tack också FraMia Design för specialdesignat tyg, tryckt av Elobina.